TAORMINA - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? (2024)

TAORMINA - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? (1)

Taormina, jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, to prawdziwa perła wschodniego wybrzeża Sycylii. Zawieszone na wzgórzu pomiędzy niebem i morzem, z widokiem na Etnę i przeciwległe wybrzeże Kalabrii, wzbudza ogrom emocji i nikogo nie pozostawi obojętnym. Jak zorganizować podróż do Taorminy, by wyjechać zadowolonym, a nie rozczarowanym? Co koniecznie trzeba zobaczyć i czego doświadczyć? Oto moja opowieść o miejscu, w którym zakochałam się ponad dwadzieścia lat temu i choć od tamtej pory wracałam wiele razy, to nadal nie mam dość, nadal za każdym razem odkrywam coś nowego.

Post w października 2013 r. rozbudowany i zaktualizowany w maju 2022 r.

Taormina perłą Sycylii

Taorminą zachwycali się wielcy podróżnicy i artyści już dawno temu. Wśród nich był m.in. Johann Wolfgang Goethe („To najwspanialsze dzieło sztuki i natury!”), angielski powieściopisarz David Herbert Lawrence, który spędził w miasteczku trzy lata, nasz rodak Jarosław Iwaszkiewicz, francuski pisarz Guy de Maupassant, a z ludzi współczesnych choćby Mick Hucknall, wokalista grupy Simply Red, który koncertuje okazjonalnie w ruinach teatru, a na żyznych zboczach Etny uprawia winorośl i wyrabia wino.

„Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał, co trzeba tam zobaczyć, odpowiedziałbym bez wahania – Taorminę.” Guy de Maupassant

TAORMINA - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? (4)

Taormina dziś wzbudza skrajne emocje i opinie. Z jednej strony mówi się i pisze, że jest niezwykle piękna i malownicza, z czym oczywiście trudno się nie zgodzić. Z drugiej strony zarzuca się Taorminie, że jest bardzo droga, zatłoczona, komercyjna i lepiej omijać ją szerokim łukiem, szczególnie latem. Jaka jest prawda? Jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś pośrodku i w każdej opinii – nawet bardzo krytycznej – jest trochę racji. Od czego zależy odbiór miasteczka i udany pobyt? O tym między innymi opowiadam w niniejszym artykule.

Taormina i jej spektakularne położenie

Taormina jest niesamowitym miejscem. Nawet jeśli na poczekaniu wskazać można dziesięć miast i miasteczek o ciekawszej architekturze spośród tylko znajdujących się na Sycylii, to samo jej położenie na wzgórzu Monte Tauro, na wysokości ponad 150 m n.p.m i jednocześnie przy brzegu morza oraz z Etną w tle, jest wyjątkowe i nie ma sobie równych w całej Italii.

„Kiedy słyszę słowo Taormina oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko – rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie”. Jarosław Iwaszkiewicz

Do dziś dokładnie pamiętam, jakiego szoku doznał mój mąż, gdy w sierpniu 2008 roku przyjechaliśmy po raz pierwszy wspólnie na Sycylię i skierowaliśmy się prosto do Taorminy. Zresztą ja sama widząc miasteczko po raz pierwszy siedem lat wcześniej byłam równie oczarowana. Już sama autostrada A18 Mesyna – Katania przebiegająca pod miejscowością w tunelu wydrążonym w skale o długości niemal dwóch kilometrów robi wrażenie, ale prawdziwy zachwyt wzbudza podjazd serpentynami, zaczynający się tuż za bramką stacji poboru opłat. A to dopiero początek.

Taormina w różnych porach roku. To trzeba wiedzieć

Listopad w ogrodach Villa Comunale

Sycylia – pomijając lata pandemii, gdy podróżowanie do Włoch w okresie zimowym było bardzo utrudnione – jest regionem, do którego turyści przyjeżdżają przez cały rok. Sprzyja temu piękno przyrody, a także temperatury i duża ilość słońca, którego nie brakuje także w grudniu, styczniu i lutym. Luty to na Sycylii już przedwiośnie, a listopad to jesień w głębi wyspy, a na wybrzeżu druga wiosna. Jak to możliwe, dlaczego warto przyjechać na wyspę pomiędzy listopadem a kwietniem, jakie są plusy i minusy tego terminu oraz jak się przygotować? Szczegółowo ten temat omówiłam w poradniku o podróżowaniu na Sycylię w niskim sezonie. Najpiękniejszą odsłonę Taorminy widziałam w listopadzie. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie miałam tak pięknego widoku, jak w słoneczny, listopadowy dzień. Co więcej, turystów było wtedy niewielu, a wszystkie atrakcje i lokale gastronomiczne nadal działały. Sytuacja pod tym względem zmienia się w grudniu i trwa aż do połowy marca. Wtedy to życie w Taorminie częściowo zamiera, wiele usług, hoteli i restauracji zostaje zamkniętych, prowadzone są remonty, a pracownicy udają się na zasłużone, długie urlopy. Wiosną sezon rusza pełną parą zazwyczaj od Wielkanocy, a totalny szczyt sezonu przypada w sierpniu. Wówczas trudno znaleźć nocleg na ostatnią chwilę, a ceny przyprawiają o zawrót głowy, o tłumach nie wspominając.

Jak zorganizować podróż do Taorminy?

Loty do Katanii

Lotniskiem położonym najbliżej Taorminy jest międzynarodowy port lotniczy w Katanii. Obecnie mamy bardzo rozbudowaną ofertę lotów z Polski do tego miasta:

  • Ryanair lata z Katowic, Krakowa oraz Modlina;
  • Wizzair lata z Warszawy, Krakowa i Katowic.

Mam niepotwierdzoną jeszcze informację, że od jesieni jest spora szansa na loty do Katanii z Poznania.

Taormina jako baza

Zacznijmy od tego, że musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujecie. Jeśli chcecie przyjechać do Taorminy na dłużej, to świetnie, bowiem w jeden czy dwa dni nie zobaczycie nawet połowy tego, co miasteczko i jego okolica oferują. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę kwestię, o której wspomniałam wcześniej. Pomiędzy grudniem a marcem Taormina nie będzie dobrą bazą na dłuższy pobyt, szczególnie jeśli chcecie poruszać się komunikacją publiczna. Ilość połączeń autobusowych w tym okresie jest mniejsza, więc trudniej Wam będzie zorganizować wycieczki do innych miejscowości. To samo dotyczy ograniczonej, acz z pewnością znacznie tańszej bazy noclegowej, a także dostępności do gastronomii i sklepów w centrum. Najlepiej wtedy wynająć samochód i postawić na apartament z kuchnią. Z kolei latem dłuższy pobyt to świetny pomysł, przy czym polecam wrzesień lub czerwiec, ewentualnie lipiec, ale nie sierpień. Bez problemu zorganizujecie w tym terminie zwiedzanie okolicy nie dysponując samochodem, ale już dłuższe wycieczki niekoniecznie. Warto również przewidzieć czas na relaks na plaży, choć na piaszczyste, niemal białe plaże nie ma co liczyć w tej części Sycylii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że z centrum Taorminy na plażę trzeba dojechać. Można to zrobić korzystając z kolejki linowej, ale to zawsze dodatkowy koszt, dlatego jeśli nastawiacie się głównie na plażowanie, to warto rozważyć lokalizację noclegu na dole przy plażach.

Taormina samochodem. Gdzie zaparkować?

Przed wjazdem do miasteczka znajduje się duży parking Lumbi, na którym warto zostawić samochód i kontynuować podróż pieszo lub autobusem miejskim, odjeżdżającym z placu przed parkingiem, ewentualnie pojechać kawałek wyżej, gdzie znajduje się niewielki, nowo wybudowany parking na zasadzie strefy parkowania. Kolejny duży parking Porta Catania znajduje się po drugiej stronie Taorminy. Najłatwiej trafić na niego podjeżdżając do miasteczka drogą od strony Giardini Naxos. Parkowanie w samej Taorminie to mission impossible, większość uliczek wyłączona jest z ruchu kołowego, a pojedyncze miejsca są zawsze zajęte.

Taormina komunikacją publiczną

Jeśli podróżujecie po Sycylii komunikacją publiczną i stajecie przed wyborem, czy przyjechać do Taorminy pociągiem czy autobusem, to koniecznie weźcie pod uwagę lokalizację obu dworców. Dworzec kolejowy Taormina-Giardini znajduje się na dole, nad brzegiem morza. Wysiadając z pociągu musicie albo łapać autobus do centrum Taorminy lub taksówkę, albo wspiąć się po wzgórzu pieszo. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest autobus, który dojeżdża bardzo blisko centrum miasteczka. Rozkład jazdy autobusów kursujących do i z Taorminy znajdziecie na stronie przewoźnika Interbus. Firma ta obsługuje także połączenia z lotniska w Katanii.

Gdzie nocować w Taorminie?

Taormina – jak każdy kurort – dysponuje bardzo rozbudowaną bazą noclegową. Znajdziecie tutaj wszystko, od skromnych pensjonatów przez luksusowe hotele, aż po niezależne apartamenty i wille na wynajem. Jednak wybór miejsca powinien być uzależniony nie tylko od Waszych możliwości finansowych, ale również – jeśli nie przede wszystkim – od oczekiwań względem pobytu. Co innego będzie dobre dla osób przyjeżdżających samochodem na cały urlop, co innego dla podróżujących komunikacją publiczną i chcących zwiedzać intensywnie okolicę, a co innego dla nastawionych na plażowanie. Dlatego przygotowałam osobny przewodnik „Gdzie spać w Taorminie?„, w którym omawiam te wszystkie aspekty oraz dzielę się namiarami na świetne, sprawdzone osobiście noclegi.

Taormina: największe atrakcje. Co warto zobaczyć?

Corso Umberto

Główna ulica miasteczka zaczyna się przy Porta Messina, a kończy przy Porta Catania. To właśnie wzdłuż tej ulicy najlepiej zaplanować zwiedzanie, bo większość zabytków i ciekawych miejsc zlokalizowana jest przy Corso Umberto I lub przy uliczkach sąsiednich. Deptak całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego obfituje w kawiarnie, cukiernie, sklepy znanych projektantów i restauracje ze stolikami wystawionymi w bocznych uliczkach.

Piazza IX Aprile

Mniej więcej w połowie długości Corso wpada na najpiękniejszy plac Taorminy – Piazza IX Aprile – z małym kościółkiem Sant’Agostino i imponującym kościołem San Giuseppe, z efektownymi schodami wejściowymi oraz tarasem widokowym, z którego rozciąga się panorama wybrzeża. Wychodząc z placu w stronę Porta Catania przechodzi się przez bramę Porta di Mezzo z wieżą zegarową Torre dell’Orologio pochodzącą z XVII wieku.

Palazzo Corvaja

Wzniesiony w XV w. w stylu normańskim z charakterystycznymi podwójnymi oknami (biforium) na miejscu arabskiej wieży, jeden z najważniejszych budynków w miasteczku, był siedzibą pierwszego sycylijskiego parlamentu.

Teatr Grecki w Taorminie

Najsłynniejszy zabytek Taorminy i zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Sycylii został wykuty w skale w epoce hellenistycznej, a następnie przebudowany przez rzymian i dostosowany do występów gladiatorów. Panorama rozciągająca się z widowni teatru, stanowiąca jednocześnie naturalną scenerię, zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie.

„Z najwyższego rzędu roztacza się widok, jakiego nigdy przedtem żadna publiczność w teatrze nie miała. […] Na wprost widać długi grzbiet Etny, a na lewo brzeg morza aż do Katanii czy nawet do Syrakuz, całą zaś panoramę zamyka olbrzymia, ziejąca ogniem góra, nie budząca jednak grozy, ponieważ w lekko zamglonym powietrzu wydaje się bardziej odległa i łagodniejsza niż w rzeczywistości.” J.W. Goethe

Godziny otwarcia możecie sprawdzić na tej stronie internetowej, bilet normalny kosztuje 13,5 euro. Jeśli spędzacie w Taorminie więcej niż jeden dzień, to polecam wybrać na zwiedzanie ten, na który zapowiadają najlepszą pogodę. Nawet niewielka ilość chmur może spowodować, że szczyt Etny nie będzie widoczny.

Labirynt wąskich i pochyłych ulic

Warto w pewnym momencie odbić z głównej ulicy w bok i zajrzeć w zaułki. Detale zdobiące niektóre budynki są po prostu piękne.

Odeon

Mały teatr rzymski znajdujący się obok Palazzo Corvaja, w którym pierwotnie odbywały się występy muzyczne. Atrakcja dostępna jest bezpłatnie.

Villa Comunale

Publiczny ogród imienia księcia Colonna di Cesaro ufundowany został w drugiej połowie XIX wieku przez angielską arystokratkę Florence Trevelyan, która pokochała Taorminę i osiedliła się w niej. Z tarasu rozciąga się piękny widok na Etnę i zatokę Naxos oraz zacumowane w niej jachty. Pośrodku ogrodu stoi dość charakterystyczna wieża w nieco chińskim stylu, która służyła Florence do obserwacji ptaków. Cały teren wypełnia różnorodna roślinność, od śródziemnomorskiej po egzotyczną. Jest to atrakcja dostępna bezpłatnie, dlatego koniecznie wpiszcie ją na listę obowiązkowych miejsc do zobaczenia.

Palazzo dei Duchi di Santo Stefano

Wzniesiona w XIII w. koło Porta Catania dawna siedziba rodziny Des Puches, hrabiów Santo Stefano di Brifa i książąt Galati. Budynek ma styl gotycki z domieszką elementów architektury arabskiej, obecnie znajduje się w nim wystawa rzeźb Giuseppe Marzulla.

Piazza Duomo i katedra San Nicolo

Na placu katedralnym uwagę przykuwa barokowa fontanna z figurkami koni, które to tryskają wodą zdatną do picia (tzw. nasone). Sama katedra z XIII w. jest dość skromnym, trójnawowym budynkiem, który na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. Na placu znajduje się także budynek miejscowego ratusza – Palazzo del Municipio.

Taras widokowy przy Porta Catania

Po przekroczeniu Porta Catania wystarczy kilka kroków, by dotrzeć do małego parku z pięknymi, wysokimi palmami. W pogodny dzień roztacza się stąd piękny widok na morze i Etnę. Przy odrobinie szczęścia można trafić na dymiący stożek, a nawet dostrzec po zmroku spływającą lawę, jeśli erupcja miała miejsc na północnej stronie wulkanu.

Taras widokowy przy Via Pirandello

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Taorminie znajduje się poza obrębem starówki. Jeśli przyjedziecie do miasta autobusem, to z dworca musicie się cofnąć około 200 metrów.

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii

184 najpiękniejsze punkty widokowe na Sycylii pokazane na zdjęciach i mapach, a także opatrzone wskazówkami, to temat mojego autorskiego przewodnika po wyspie. Polecam!

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii – zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Plaże w Taorminie

W Taorminie nie ma piaszczystych, niemal białych plaż. Kto ma takie oczekiwania, ten powinien wybrać inną część Sycylii. Podkreślam to, gdyż miałam już do czynienia z osobami głęboko rozczarowanymi plażami w Taorminie. To oczywiście nie jest wina plaż, a tychże osób, które przed decyzją o podróży nie zasięgnęły informacji o specyfice okolicy, nad którą dominuje największy wulkan Europy. To Etna odpowiedzialna jest w dużej mierze za ukształtowanie się tutejszych terenów, a także za to, że plaże mają ciemny kolor. Z drugiej strony dno morskie jest o wiele bardziej ciekawe, niż przy klasycznych plażach piaszczystych.

Kolejka linowa w Taorminie

Jest to najlepszy i najszybszy sposób, by dotrzeć z centrum miasteczka nad morze. Górna stacja kolejki linowej znajduje się poza obrębem starówki, zaznaczyłam ją na poniższej mapie. W wysokim sezonie należy się liczyć z koniecznością oczekiwania na przejazd. Cennik i godziny kursowania znajdziecie na tej stronie internetowej.

Plaża Isola Bella

Duża, kamienista i niezwykle malownicza plaża Isola Bella często zdobi liczne pocztówki, nie tylko z Taorminy, ale i z całej Sycylii. Po bokach otoczona jest wysokimi skałami, ale największe emocje wzbudza znajdująca się na środku wysepka Isola Bella. Wiosną 2022 r. wyspę zamknięto dla zwiedzających z powodu remontu, aktualne informacje o dostępności możecie sprawdzać na tej stronie internetowej. Przy plaży znajduje się bardzo rozbudowa infrastruktura, od płatnych kąpielisk oferujących wynajem leżaków z parasolami, po dobre restauracje. Dno morskie przy tej plaży jest wyjątkowo piękne i bardzo urozmaicone, podobnie wokół całej wysepki. Isola Bella uznawana jest za jedno z najciekawszych w Europie miejsc do nurkowania. Konieczne są buty do kąpieli.

Plaża Mazzarò

Sąsiadująca z Isola Bella piaszczysto-żwirowa plaża Mazzarò jest znacznie mniejsza i jeszcze bardziej zatłoczona, ale mimo to ma swój urok. Dno morskie jest pełne skał i większych kamieni, trzeba bardzo uważać wchodząc do wody. Wejście na plażę znajduje się na wprost dolnej stacji kolejki linowej. Należy wejść do przejścia podziemnego znajdującego się pomiędzy parkingiem, a ulicą Via Nazionale.

Wycieczka łodzią do Grotta Azzurra

Z obu plaż w sezonie pływają łódki oferujące krótką wycieczkę po wybrzeżu wzdłuż Taorminy. Jej główną atrakcją jest wpłynięcie do Lazurowej Groty (Grotta Azzurra), przepłynięcie od tyłu koło wysepki Isola Bella oraz kąpiel w morzu, np. w zatoce Naxos. Jest to ciekawa atrakcja dla osób spędzających w Taorminie dłuższy czas.

Wycieczki z Taorminy bez samochodu

  • Przepięknie położone miasteczko Castelmola;
  • Ścieżka Saracenów łącząca Taorminę z Castelmola;
  • Zawieszony na wysokiej skale kościół Madonna della Rocca z tarasem widokowym;

  • Miasteczka Savoca i Forza d’Agrò;
  • Wycieczki na wulkan Etna organizują w sezonie lokalne biura podróży, ale możecie też umówić się z polskim przewodnikiem Asią Pióro.

Taormina kulinarnie. Gdzie dobrze zjeść?

Dobrze, co nie oznacza bardzo drogo. Mimo, że Taormina jest miejscem drogim i ekskluzywnym, to nadal można w niej znaleźć niedrogie lokale gastronomiczne, gdzie smacznie zjedzą nawet osoby podróżujące budżetowo. Mam też dla Was namiary na genialną pizzę w kilku lokalizacjach, pyszne arancini, najlepszą granitę i fantastyczne lody oraz ciastka. Koniecznie zajrzyjcie do kulinarnego przewodnika po Taorminie.

Taormina: pikantne ciekawostki

Wspominałam na początku, że David Herbert Lawrence mieszkał w Taorminie trzy lata. Jedną z bardziej znanych powieści pisarza jest głośna książka ociekająca erotyzmem – „Kochanek Lady Chatterley” – która długo po premierze była cenzurowana ze względu na pikantne opisy schadzek Lady Constance i jej ogrodnika. Inspirację do stworzenia postaci Constance Chatterley Lawrence znalazł nie gdzie indziej, jak właśnie w Taorminie. Mieszkała tam wówczas jego rodaczka, która znana była z ekscentrycznego stylu życia, w tym z romansu z sycylijskim farmerem. Na miejsce swoich spotkań para wybierała m.in. gaj oliwny, a nie powstrzymywały ich nawet strugi deszczu. Kto czytał książkę lub oglądał jej ekranizację, ten zrozumie doskonale.

Adam Asnyk: Z obcych stron – „Taormina”

Na urwisku prostopadłem, Na uciętych skał marmurze,

Ponad modrych mórz zwierciadłem, Taormina błyszczy w górze.

Jak jaskółczych gniazd gromada, Przyczepiona do urwiska,

Tarasami w przepaść spada, Białe domki w błękit ciska.

Odwrócona ku wschodowi, W głąb Jońskiego patrząc morza,

Pierwsze świtu blaski łowi, Które grecka śle jej zorza.

Na błękitów malowidle, O minionych czasach marzy:

Wysunięty na jej skrzydle Grecki teatr siadł na straży.

Zasiadł z ciszą i powagą Wabiąc widzów tak wymownie…

Bo otworzył pierś swą nagą, Malowniczych scen widownię.

W koło uśmiech słońca złoty I błękitu nieskończoność,

Zawieszonych pnączów sploty, Z laurowych drzew zieloność.

Różowieją po gór stokach Strojne w świeży kwiat mandorle;

Wyżej zamek tkwi w obłokach; Saracenów gniazdo orle.

Wyżej ponad horyzontem Płaszcz ze srebra wznosząc świetny,

W niebo wbił się ostrokątem Wyniesiony stożek Etny.

Jak rycerskie nad nim pióro Na błękitach coraz bledsze,

Dym podłużną wzniósł się chmurą I rozpływa się w powietrze.

Legendowe tchnienia wieją, I słoneczne błyszczą mity…

Dni współczesnych z Odysseją Pada jeszcze blask odbity.

Starożytny duch Hellady Swe pajęcze sieci przędzie,

Choć zamglony, nikły, blady, Piętno swoje wyrył wszędzie.

Zlał się z całą tą przyrodą, I jak światło gdzieś z grobowca

Pod powierzchnią życia młodą Śle promienie dla wędrowca.

Niegdyś znowu ku tej skale Fala morska z sobą niosła Dzikie,

groźne plemion fale, Rycerskiego tłum rzemiosła.

Przybywały po łup krwawy Saraceny i Normandy,

Rozwijając tęczę sławy I rycerskich dzieł girlandy.

I niejeden z tych rycerzy Ostrym mieczem swym wykrawał,

By tron sobie zdobyć świeży, Pochwyconej ziemi kawał.

Dziś ta przeszłość barwna tyle, Chociaż cicho w laurach drzemie

Miga jednak w złotym pyle, Co klasyczną kryje ziemię.

(Warszawa, 1924 r.)

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia:

Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.

Jezioro Garda – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? PrzewodnikWENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? PrzewodnikToskania – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Rady i wskazówkiPiza to nie tylko Krzywa Wieża i Plac Cudów. Co jeszcze zobaczyć i o czym warto wiedzieć? PrzewodnikFlorencja – co zobaczyć, jakie atrakcje wybrać i jak zorganizować zwiedzanie? PrzewodnikCastelmola – najpiękniejsze miasteczko Sycylii z widokiem na Etnę i Taorminę

TAORMINA - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Carmelo Roob

Last Updated:

Views: 6174

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carmelo Roob

Birthday: 1995-01-09

Address: Apt. 915 481 Sipes Cliff, New Gonzalobury, CO 80176

Phone: +6773780339780

Job: Sales Executive

Hobby: Gaming, Jogging, Rugby, Video gaming, Handball, Ice skating, Web surfing

Introduction: My name is Carmelo Roob, I am a modern, handsome, delightful, comfortable, attractive, vast, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.